wtorek, 14 stycznia 2014

Strefa opowiadań otwarta dla wszystkich!

Długo zastanawiałem się nad tą możliwością i stało się: od dziś każdy wielbiciel horroru i grozy, który pisze opowiadania i chciałby podzielić się swoją twórczością na tym blogu, ma tę możliwość. Wystarczy, że na adres grozomania@gmail.com podeśle mi swoją pracę, w tytule maila wpisując "OPOWIADANIE GROZY". Te, które spełnią "formalne" wymogi, zostaną opublikowane w Strefie Opowiadań. Myślę, że ograniczanie się tylko do publikacji własnej twórczości nie jest dobrym pomysłem, gdyż pisanie opowiadań nie należy do moich głównych zainteresowań i publikuję je niezwykle rzadko, a szkoda, by dział z opowiadaniami świecił pustkami. To bez sensu. Wydaje mi się natomiast, że zamieszczanie twórczości innych osób może choć w niewielkim stopniu przyczynić się do rozwoju nie tylko naszej rodzimej grozy, ale przede wszystkim może stać się okazją do zaprezentowania własnych tekstów szerszej publiczności.

Do kogo skierowana jest propozycja?

Do wszystkich wielbicieli horroru i grozy, którzy piszą opowiadania i chcieliby wesprzeć ten wspaniały gatunek, nie nastawiając się jednocześnie na materialne zyski. Powód? Kilkakrotnie pisano do mnie z zapytaniem o możliwość wydania jakichś utworów lub opublikowania czegoś na łamach tej strony. Podkreślam, że nie jestem wydawcą ani właścicielem portalu, którego kluczowym priorytetem jest chęć zarobku. Nie ponoszę żadnych korzyści materialnych prowadząc tego bloga i traktuję tę stronę jako miejsce na dzielenie się opinią w zakresie filmowego i literackiego horroru. Od czasu do czasu sypnę też jakimś opowiadaniem. Ale nie zarabiam na tym. Stąd propozycja ta skierowana jest do osób, które również nie oczekują w związku z publikacją opowiadania żadnych korzyści materialnych.

Jakie wymogi ma spełniać tekst, by ewentualnie został opublikowany na blogu?

W zasadzie nie wygórowane. Pod uwagę biorę jednak te - nazwijmy to - oczywiste.

1. Po pierwsze: przyjmuję zgłoszenia od każdego, niezależnie od wieku. Uważam, że talent może mieć zarówno czternastoletni uczeń, jak i osiemdziesięcioletnia staruszka. Płeć i wiek nie mają więc znaczenia.
2. Po drugie: wypadałoby jednak, by tekst nie świecił rażącymi błędami ortograficznymi, stylistycznymi, czy interpunkcyjnymi, itd. Biorę więc pod uwagę teksty pozbawione wszelkich mankamentów, które w znaczny sposób mogą kalać oko potencjalnego czytelnika. Nie uważam siebie za żadnego profesjonalistę w tej materii i sam popełniam wiele błędów, które na bieżąco staram się eliminować. Jednak pewne granice muszą zostać zachowane.
3. Po trzecie: nie zajmuję się korektą tekstów, więc jeśli uznam, że opowiadanie ma zbyt wiele błędów, nie poprawiam ich i - co oczywiste - nie publikuję.
4. Po czwarte: optuję za opowiadaniami dłuższymi, których - rzecz równie oczywista - fabuła powinna mieć ręce i nogi. Nie obchodzi mnie czy będzie to tekst o duchach, czy psychopacie uganiającym się za nastolatkami. Niech jednak treść będzie spójna i czytelna.
5. Po piąte: przyjmijmy, że będę brał pod uwagę teksty napisane w Wordzie na min. 2 strony, czcionką 12 z interlinią 1,5, wyjustowane. Autor opowiadania powinien też na końcu tekstu podać swoje imię i nazwisko (względnie pseudonim).
6. Po szóste: przesyłamy teksty utrzymane w granicach horroru i grozy. Czarny humor dopuszczalny ;) Nie mieszamy w to jednak fantastyki i innych gatunków literackich.
7. Po siódme: nie zamieszczam opowiadań, które gdzieś były już publikowane (w czasopiśmie, w sieci itp.). Tekst musi być własnego autorstwa - nie popieram plagiatów. Za nadesłane treści odpowiada autor, nie ja. Biorąc jednak pod uwagę dobro młodszych czytelników, zastrzegam sobie prawo do ewentualnego zamieszczenia na początku opowiadania informacji o tym, że tekst może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub nadwrażliwych.
8. Po ósme: w przypadku zgłoszenia naruszenia jakiejś wytycznej zastrzegam sobie prawo do usunięcia tekstu bez wcześniejszej konsultacji z autorem.
9. I po dziewiąte: możliwe, że trzeba będzie coś do tej listy dodać, może coś usunąć lub zmienić - dlatego zastrzegam sobie również prawo do wnoszenia poprawek do powyższych zasad.

Jeżeli spełniacie powyższe warunki i jesteście przekonani, że potraficie pisać przerażające i zaskakujące opowiadania grozy, czekam na Wasze teksty! :) Z pewnością skontaktuję się z wybranymi autorami!

2 komentarze: