czwartek, 2 czerwca 2016

Groza wokół nas, czyli...


Uwielbiacie się bać, prawda? Co za głupie pytanie. Jeżeli trafiliście na tę topkę to z pewnością tak jest. Zapewne szukacie wciągających, mrożących krew w żyłach opowieści, historii opartych na faktach, a może jeszcze innych przerażających rzeczy. Szukacie czegoś, co spowoduje, że włos zjeży Wam się na głowie, a serce zacznie nagle nieco szybciej bić. Być może poszukujecie też interesujących stron poświęconych szeroko pojętej grozie. Jeżeli tak właśnie jest, to dobrze trafiliście. Serwis YouTube to siedlisko wielu ciekawych i wciągających kanałów poświęconych w mniejszym lub większym stopniu tematyce, która właśnie Was interesuje. Mnóstwo creepypast, cała masa strasznych filmików, wciągających topek, kompilacje strasznych i niepokojących zdjęć oraz wiele, wiele innych - groźnych! - pyszności z pewnością mają do zaoferowania wytypowane przeze mnie kanały, które z chęcią oglądam i do których zawsze chętnie wracam. W kolejnej, drugiej edycji "grozy wokół nas, czyli..." pragnę podzielić się z Wami swoją ulubioną listą top 5 kanałów w serwisie YouTube o tematyce grozy, które w mojej opinii serwują naprawdę dobry poziom jeżeli chodzi o wykonanie, montaż filmików, czy chociażby sposób prezentacji danej tematyki. Podkreślam, że zestawienie - jak każde inne na blogu - jest czysto subiektywne i nie każdy może się z nim zgodzić, a kolejność jest zupełnie przypadkowa - każdy zaprezentowany kanał jest na swój sposób wyjątkowy i każdy zasługuje na szczególną uwagę. To co, gotowi na festiwal grozy?

#5. Urban Legends.


Urban Legends - po polsku miejskie legendy - to krótkie, wciągające, zazwyczaj nieprawdziwe historyjki z pogranicza grozy, noszące jednak znamiona autentycznych. Mają wzbudzić w słuchaczu niepokój, grozę, przyprawić o gęsią skórkę. Miejskie legendy zna chyba każdy wielbiciel horroru. Nie sposób więc ominąć w tej topce kanału prowadzonego od 2014 roku przez Macieja Nowaka. Jego kanał o nazwie Urban Legends cechuje niezwykły profesjonalizm - zarówno jeżeli chodzi o montaż i udźwiękowienie, jak i sposób, w jaki prezentuje omawianą tematykę. Znajdziemy tu klasyczne, znane opowieści z dreszczykiem zapodane widzowi w nietypowy sposób (ciekawe animacje pobudzające wyobraźnię widza), przerażające historie oparte na faktach, które nie znalazły dotąd żadnego racjonalnego wytłumaczenia, ale najciekawszy i najmocniejszy punkt kanału stanowi w mojej opinii seria Słowiańskie Historie. To tematyka niezwykle wciągająca ze względu na nietypowe, nierzadko przyprawiające o dreszcze mity i opowieści słowiańskie. Seria o słowiańskich opowieściach z dreszczykiem stanowi niezwykłą podróż do korzeni naszej kultury, zatem zdecydowanie warto dać się porwać w tę niezwykłą przejażdżkę w czasie. Jesteście ciekawi kim był słowiański wampir? A może nie słyszeliście jeszcze o mrocznej przeszłości Tarnowa? Chcecie poznać obrzędy zaduszne Waszych pradziadów? To wszystko i wiele więcej znajdziecie na kanale Urban Legends. 

Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Facebook'a Urban Legends: KLIK

#4. Strasznie Ciekawe.Na ten kanał trafiłem zupełnie przypadkowo. Ot, serwis YouTube zapodał jako propozycję jeden z filmików do obejrzenia tego właśnie kanału. Widząc jego nazwę byłem "strasznie ciekaw", co kryje się we wnętrzu.  Obejrzałem jeden filmik, potem drugi i... zostałem na stałe. Co takiego kryje się pod tytułem "Strasznie Ciekawe"? Kanał powstały w 2015 roku ma do zaoferowania kilka interesujących serii. Przyjrzyjmy się pokrótce najważniejszym. Pierwsza, tytułowa seria "strasznie ciekawe" to filmiki przedstawiające rozmaite kompilacje i zestawienia. Znajdziemy tu najbardziej przerażające przypadki egzorcyzmów, topki o nawiedzonych miejscach, przeklętych przedmiotach, czy niewyjaśnione fotografie i wiele, wiele więcej. Druga seria, "prawdziwe historie", to - jak sama nazwa wskazuje - filmiki prezentujące historie oparte na faktach, które owiane są tajemnicą i mogą budzić niepokój. Serię rozpoczął filmik o Przełęczy Diatłowa - bardzo dobrze przedstawiona historia grupki studentów, którzy w tajemniczych okolicznościach zostali brutalnie zamordowani. Oprócz dwóch wymienionych wyżej serii znajdziemy również "ciekawostki" oraz serię "Ludzie i miejsca" - ciekawie zapowiadający się cykl wywiadów i filmików poświęconych nawiedzonym miejscom. Warto zaznaczyć, że twórca kanału co jakiś czas organizuje konkursy z ciekawymi nagrodami. Jeżeli zatem szukacie mrożących krew w żyłach filmików o duchach i innych paranormalnych zjawiskach - zdecydowanie warto subskrypować kanał Strasznie Ciekawe.

Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Facebook'a Strasznie Ciekawe: KLIK

#3. Strach się bać. 


Na trzecim miejscu w zestawieniu ląduje najmłodszy kanał spośród zaprezentowanych – Strach się bać. Odkryłem go zaledwie kilka tygodni temu w trakcie zbierania materiałów do topki i już od samego początku kanał zyskał moją sympatię. Dlaczego? Podobnie, jak to było w przypadku kanału Strasznie Ciekawe, na kanał Strach się bać trafiłem zupełnie przypadkowo, kiedy to wśród proponowanych filmików do obejrzenia pojawił się filmik opatrzony tytułem "TOP 5: najbardziej niepokojących telefonów na policję". Filmik może chwilami autentycznie przerazić tym bardziej, jeżeli zdamy sobie sprawę z faktu, że to, czego właśnie odsłuchujemy, wydarzyło się naprawdę. I nie ma chyba nic bardziej przerażającego od przeraźliwego pisku i krzyku ofiar napaści, w których tli się jeszcze nadzieja, że telefon do funkcjonariusza policji może okazać się ostatnią deską ratunku. W wielu zaprezentowanych przypadkach interwencja służb okazała się skuteczna, niestety w kilku było już za późno. Filmik zrobił sporą furorę na kanale, o czym świadczą dwie kolejne kontynuacje niepokojących telefonów na policję. Ale chłopaki z ekipy Strach się bać, Kamil i Patryk, mają do zaoferowania zdecydowanie więcej. Kanał powstały zaledwie w lutym 2016 roku na swojej playliście ma póki co do zaoferowania dwie serie: "TOP 5" - najbardziej rozbudowana oraz "Ciemna strona internetu". Pierwsza seria, jak możemy się domyśleć, to krótkie, kilkuminutowe filmiki stanowiące zestawienia najbardziej przerażających rzeczy. Spośród kilkunastu filmików znajdziemy tu więc topkę o stworach zarejestrowanych przez kamery, niepokojące i dziwne reklamy, top 5 przerażających prześladowców zarejestrowanych na kamerze, czy wspomniana już topka niepokojących telefonów na policję. Druga seria dotyczy intrygujących i dziwnych nagrań wynalezionych w sieci, które również mogą przyprawić o dreszcze. Polecam i trzymam kciuki za rozwój, gdyż widzę spory potencjał!

Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Facebook'a ekipy Strach się bać: KLIK

#2. Straszne Historie na Faktach.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kanału Kiry - prowadzącej na YouTubie kanał Straszne Historie na Faktach. Powstały w 2015 roku kanał ma do zaoferowania całą masę przeróżnych materiałów, a każdy z nich jest na swój sposób przerażający i może wywołać gęsią skórkę - bynajmniej nie z zimna, lecz ze strachu ;). W momencie tworzenia topki, na playliście kanału widnieje 11 serii: Tajemnicze i niewyjaśnione sprawy, Paranormalne historie widzów, Legenda czy prawda?, Mroczna lista, Teorie spiskowe, Specjale, Paranormalne filmiki, Prawdziwe straszne historie, Sylwestrowa playlista strasznych historii, Mordercy wszech czasów, Niepokojące zdjęcia i historie. Każda seria ma do zaoferowania od kilku do kilkunastu filmików powiązanych z konkretną tematyką, więc naprawdę jest w czym wybierać i każdy z pewnością odnajdzie tu coś dla siebie. Interesującym i wyjątkowym elementem kanału jest seria o tajemniczych, zakrawających o zjawiska paranormalne opowieściach widzów, którzy dzielą się z Kirą osobistymi doświadczeniami w prywatnych wiadomościach, a które później zostają zaprezentowane w filmikach. Odwiedzając kanał zdecydowanie warto zajrzeć również do serii Niepokojące zdjęcia i historie oraz Prawdziwe straszne historie, które według mnie stanowią mocny punkt kanału. Warto dodać, że od kilku miesięcy funkcjonuje również strona internetowa Strasznych Historii na Faktach (KLIK), której pomysłodawcą jest Dawid Castiel, odpowiedzialny za większość treści zamieszczonych na stronie. Zdecydowanie warto odwiedzić także i ten serwis ze względu na ciekawe, treściwe artykuły poruszające problematykę zjawisk paranormalnych, będące niejako uzupełnieniem treści prezentowanej w filmikach na kanale Kiry. Gorąco polecam!
Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Facebook'a Strasznych Historii na Faktach: KLIK
Odwiedź stronę internetową Strasznych Historii na Faktach: KLIK 

#1. Polish Creepypasta. 


A na miejscu pierwszym Polish Creepypasta, czyli straszne historie z lektorem. To najlepszy i najbardziej profesjonalny według mnie kanał na polskim YouTubie w pełni poświęcony creepypastom. Kanał prowadzony przez Marcina od 2011 roku zdecydowanie przypadnie do gustu wymagającym słuchaczom, którzy cenią sobie nie tylko samą treść, czy barwę głosu lektora ale i pozostałą otoczkę, jak chociażby oprawa graficzna i dźwiękowa. Creepypasty na prezentowanym kanale mają swój wyjątkowy urok i niepowtarzalny charakter, tworzą niesamowity klimat, a wszystko to za sprawą tajemniczego głosu lektora o nieco mrocznym zabarwieniu. Jeżeli dodamy do tego starannie dobraną ścieżkę dźwiękową przyprawiającą o dreszcze i odpowiednią grafikę, to otrzymamy mrożące krew w żyłach, wciągające opowieści z dreszczykiem, które pozostaną w pamięci słuchacza na długo i sprawią, że z chęcią wróci on po kolejną dawkę grozy. Kanał Polish Creepypasta oferuje całą gamę różnorodnych opowieści grozy - od tych doskonale nam znanych, po creepypasty autorskie lub podesłane przez widzów, od zaledwie kilku minutowych po bardziej rozbudowane, czasami podzielone na kilka części. Jeżeli szukacie intensywnych opowieści, po których nie będziecie mogli w nocy zasnąć - koniecznie wbijajcie na kanał Polish Creepypasta. Z pewnością zostaniecie tam na dłużej!

Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Fecebook'a Polish Creepypasta: KLIK

# BONUS!!! Wielki Buk - seria BEZSENNE ŚRODY. 

"Hej, hej moi drodzy! W ten piękny letni dzień wita Was Olga z Wielkiego Buka" - takimi oto ciepłymi słowami wita swoich widzów i czytelników Olga "Bombeletta" prowadząca blog i vlog literacki WielkiBuk. To z pewnością jeden z najbardziej znanych i rzetelnie prowadzonych blogów poświęconych literaturze. "Ale zaraz zaraz, przecież topka dotyczy kanałów na YouTubie poświęconych szeroko pojętej grozie" - zapewne każdego z czytających nawiedzi teraz ta myśl. Już tłumaczę dlaczego postanowiłem jako bonus dodać bloga i vloga Olgi do niniejszego zestawienia. Blogerka nie ukrywa, że jednym z najbardziej lubianych przez nią gatunków literackich jest właśnie horror i groza. Swoją pasję do tego gatunku przelewa na cykl "Bezsenne Środy" i to właśnie przez wzgląd na tę serię postanowiłem polecić Wam kanał WielkiegoBuka na YouTubie oraz sam blog. Czym są "Bezsenne Środy"?  Początkowo cykl publikowany był tylko i wyłącznie na blogu i prezentował głównie krótkie formy literackie, tj. opowiadania grozy. Z czasem Olga skupiła się również na powieściach grozy, przenosząc cykl także na vloga na YouTubie. Wkrótce do recenzji powieści i omówienia opowiadań doszły również zestawienia i topki dotyczące literackiego horroru. A czym wyjątkowym charakteryzuje się cykl "Bezsenne Środy"? W prezentowanych w ramach serii recenzjach i zestawieniach - tych pisanych na blogu i mówionych na kanale - widać ogromne zaangażowanie, pasję i uwielbienie blogerki do literackiego horroru, co z kolei przekłada się na niezwykle profesjonalne podejście do omawianej tematyki. Ciekawe, rzeczowe recenzje zarówno na blogu, jak i na kanale tylko zachęcają do sięgnięcia po jakiś horror :). Równie wysoki profesjonalizm i pasja do literatury drzemie nie tylko w recenzjach i topkach publikowanych w ramach cyklu "Bezsenne Środy" - to domena całej twórczości prezentowanej pod szyldem WielkiegoBuka i właśnie z tego powodu chciałem Wam gorąco polecić zarówno vlog, jak i blog Olgi. Jeżeli więc jakimś cudem nie mieliście jeszcze do czynienia z WielkimBukiem - koniecznie nadrabiajcie zaległości!

Link do kanału: KLIK
Zajrzyj na Facebook'a WielkiBuk: KLIK
Odwiedź bloga WielkiBuk: KLIK

Niniejsze zestawienie top 5 kanałów na YouTube o tematyce grozy dobiegło końca, co wcale nie oznacza, że na polskim YouTubie nie istnieją inne godne uwagi kanały. Zaprezentowana topka przedstawia te, których jestem stałym bywalcem i które do tej pory mnie nie zawiodły. Kanały te stały się również motorem napędowym do dalszych poszukiwań tak więc niewykluczone, że w przyszłości pojawi się na blogu kolejne zestawienie dotyczące innych równie ciekawych i godnych uwagi kanałów poruszających tematykę grozy. A tymczasem nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić wszystkich do odwiedzania zaprezentowanych tutaj kanałów i podzielenia się własną opinią na ich temat. A może Wy znacie inne równie interesujące polskie kanały na youtube.com poświęcone szeroko pojętej grozie? 

Źródła: pliki graficzne należą do właścicieli zaprezentowanych kanałów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz