wtorek, 16 października 2012

Rozwiązanie konkursu halloweenowego.

Konkurs halloweenowy dobiegł końca. Tym samym przyszła pora na wyłonienie zwycięzcy- autora najlepszej pracy dotyczącej własnej wizji filmowego horroru. Nie było to łatwe zadanie, gdyż każda praca była na swój sposób wyjątkowa, a jak wiemy- zwycięzca może być tylko jeden. Aby konkurs został rozstrzygnięty sprawiedliwie- powołałem niezależne jury, które pomogło mi w ocenie nadesłanych zgłoszeń. Po zawiłej debacie- wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu.
Przypominam, że konkurs polegał na opisaniu własnej wizji filmowego horroru, czyli wystarczyło odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Czym według Ciebie powinien wyróżniać się prawdziwy horror?
Podstawowym kryterium oceny, jakim się kierowaliśmy przy wyborze najlepszej pracy, był oryginalny pomysł na przedstawienie własnej wizji horroru, jednakże uczestnicy konkursu w zdecydowanej większości za formę przekazu wybrali opis- nikt nie pokusił się o napisanie wiersza, czy rymowanki. A szkoda, bo nie ukrywamy, iż prace te zapewne ocenione byłyby wyżej. Dodatkowym kryterium oceny była także poprawność stylistyczna wypowiedzi- spójna, merytorycznie poprawna i bez błędów. Wszystkie nadesłane odpowiedzi były dosyć zbliżone do siebie, tak więc jury miało spory problem, by wyłonić najciekawszą pracę. W końcu spośród nadesłanych odpowiedzi postanowiliśmy wybrać tę najbardziej kontrowersyjną i w miarę oryginalną. Debata pomiędzy jury była zacięta, ostatecznie jednak postanowiliśmy nagrodzić następującą pracę, która według fanów krwawych jatek i motywów psychopaty w horrorze może okazać się aż za bardzo kontrowersyjna :-)
"Dobry horror przede wszystkim musi mieć to "coś".  Musi wzbudzać strach, a nie obrzydzenie. Powinien być oryginalny, niepowtarzalny, nieskopiowany, nieprzesadzony.
Horror nie może bazować na oklepanym scenariuszu, hektolitrach krwi, fekaliów i tandetnej historyjce (grupa przyjaciół wybiera się gdzieś tam...) z  prostych przyczyn: to nie jest straszne, nie działa na wyobraźnię, nie wysila umysłu, nie pozostawia po sobie wrażenia niepewności. Muszą w nim występować zjawiska nadprzyrodzone, niezbadane lub zbadane niekompletnie (umysł, sny). Zjawiska jak najbardziej realne (morderca, psychopata) pasują do kryminału, choćby  mrocznego, jednak tylko kryminału.  Horror powinien też zawierać tajemnicę, legendę czyli coś, czego trzeba się domyślać przez cały film książkę) aby upewnić się swoich domysłów na końcu tego filmu (książki). Pożądane są również niespodziewane zwroty akcji, bo co to za zabawa, jak zna się końcówkę już na początku filmu? Atmosfera- najlepiej mroczna, chociaż nie jest to 100% wyznacznikiem jakości horroru. Akcja- inteligentnie prowadzona, z zaskakującym zakończeniem (boimy się nieznanego:)). Postacie bogato przedstawione, skomplikowane i charakterystyczne. Budowanie napięcia- konieczność. Jednym zdaniem: horror musi zaskakiwać i działać na wyobraźnię!"
Autorką pracy, a zarazem zwyciężczynią konkursu jest Małgorzata Margot, której serdecznie gratulujemy. Nagroda zostanie wysłana pocztą w najbliższym czasie.
Pozostałym osobom serdecznie dziękuję za udział w konkursie i zapraszam do udziału w kolejnych zabawach z nagrodami organizowanych w przyszłości.

1 komentarz:

  1. Hmm, opis XIX-wiecznej regułki horroru:) No cóż, od lat 70-tych horror może również zniesmaczać, a morderca psychopata przestał pasować tylko do kryminału - a czy nie jest straszny to już rzecz względna, w końcu nie każdy boi się tego samego:)
    To tak kilka uwag, które nasunęły mi się na temat tekstu, poza tym jest ok, moim zdaniem:)
    Konrad, szkoda, że wszystkich tekstów nie zamieściłeś:/

    OdpowiedzUsuń