wtorek, 11 grudnia 2012

Znamy szczegóły kolejnego numeru Opowieści Niesamowitych!

12 grudnia do sprzedaży trafia piąty numer magazynu „Opowieści Niesamowite”. Magazyn poświęcony jest szeroko pojętej fantastyce i grozie, nie stroni również od realizmu magicznego i kryminalnych zagadek. Czytelnicy i czytelniczki znajdą w numerze świąteczny prezent w postaci wigilijnych opowiadań, polecanki książkowych podarków pod choinkę, szkic o Adamie Hollanku, relację z festiwalu im. Brunona Schultza i wiele innych ciekawych tekstów. W gronie autorów są m.in. Anna Kańtoch, Tomasz Bochiński, Andrzej Pilipiuk, Kazimierz Kyrcz Jr i Dawid Kain.
Poniżej prezentuję wstęp od wydawcy oraz pełny spis treści:
Drodzy Czytelnicy
Dziękujemy za e-maile, listy, telefony; za uwagi, sugestie, propozycje; za życzliwe słowa, ale i za przygany w recenzjach opublikowanych na portalach internetowych. Pomagają nam one redagować „Opowieści Niesamowite” i planować kolejne numery.
Jak napisałam w poprzednim numerze – łamy naszego magazynu są otwarte tak dla pisarzy znanych i poczytnych, o ugruntowanej pozycji artystycznej i wydawniczej, jak i dla tych, którzy wydali pierwsze książki lub opublikowali pojedyncze opowiadania, a także dla absolutnych debiutantów, jeżeli potrafią zajmująco przedstawić swój zamysł literacki. Nawet najtęższe pióra musiały kiedyś debiutować, o czym zdają się zapominać czasem niektórzy recenzenci. Będziemy się cieszyć, jeżeli ci, którym udostępniliśmy nasze łamy, będą się rozwijać literacko.
Zamierzamy prezentować różne nurty i odmiany gatunkowe zaanonsowane na okładce
– od szeroko rozumianej fantastyki po magiczny czy „halucynacyjny realizm” (tym mianem Komitet Noblowski określił twórczość ostatniego laureata w dziedzinie literatury – Chińczyka Mo Yana).
W tym numerze sąsiadują obok siebie utwory twórców znanych i lubianych oraz dopiero zaznaczających swoją obecność na mapie literackiej. Zwracamy uwagę na debiut Michała Grabowskiego.
Ponieważ ten numer ukazuje się przed świętami, mamy dla Was prezent – dwa wigilijne opowiadania, napisane przez autorki specjalnie do tego wydania.
Zachęcamy także do lektury szkicu o Adamie Hollanku – twórcy i pierwszym redaktorze naczelnym zarówno „Fantastyki”, jak i magazynu „Nie z tej Ziemi” (z którego po perypetiach wydawniczych wykiełkował potem miesięcznik „Czwarty Wymiar”), a przede wszystkim pisarzu uprawiającym fantastykę naukową.
Polecamy także Waszej uwadze interesującą relację z wrocławskiego festiwalu im. Brunona Schulza, tekst o komiksie i serialu Flash Gordon, felieton Andrzeja Pilipiuka, polecanki i prezentacje książek pod choinkę, konkursy, noty…
Z najserdeczniejszymi życzeniami świąteczno-noworocznymi
Rena Marciniak-Kosmowska
Zapraszamy do prenumeraty. Informacje w redakcji: tel. (22) 644 99 17
Spis treści:
    5   OD WYDAWCY
    6   RELACJA
          ROBERT WŁODAREK
          Fantasta z Drohobycza
  14   PREZENTACJE
          ALEKSANDER ŁAWROW
          W otchłani Imatry
  20   ANNA KAŃTOCH
          Pięć dziwnych nocy wigilijnych

  39   GABRIELA SZCZĘSNA
          "Raduj się ziemio!"
  48   TOMASZ BOCHIŃSKI
          Cmentarz na Pradze
  68   ANDRZEJ PILIPIUK
          Czarne parasole
  78   KAZIMIERZ KYRCZ JR
          Bardziej, niż myślisz
  86   DAWID KAIN
          J-E-S-T-E-M
  90   MAREK GRZYWACZ
          Strategia przetrwania
100   MACIEJ MUSIALIK
          Kumulacja
104   MAREK DRYJER
          Bezprawie
113   MAGDALENA RYBKA
          Wariatka i stare pianino
118   MICHAŁ GRABOWSKI
          Prezent
126   KOMIKS * SERIAL * FILM
          ŁUKASZ M. WIŚNIEWSKI
          Flash!
128   SZKICE
          LESZEK BUGAJSKI
          Paradoksy Adama Hollanka
132   POLECANKI
          JOANNA KUŁAKOWSKA
          Świąteczna dawka fantastyki
139   Fantastyczne portale
141   O AUTORACH
144   FELIETON
          ANDRZEJ PILIPIUK
          Dotknięcie nienazwanego
Źródło: Redakcja Opowieści Niesamowite

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz