środa, 27 marca 2013

Urodzinowe 100 lat! Czyli dwa lata istnienia TDZP...

 Blog The Dark Zone Project pojawił się po raz pierwszy w sieci 27 marca 2011 dołączając jednocześnie do szerokiego grona stron poświęconych w pełni grozie szeroko rozumianej. W ciągu tych dwóch lat, od kiedy błądzi w internetowym eterze, wiele się zmieniło. Początkowo głównym zamierzeniem blogu miało być prezentowanie ciekawostek związanych z miejskimi legendami- tych które zna każdy miłośnik historyjek z dreszczykiem, jak również tych o lokalnym zasięgu (legendy związane z konkretną miejscowością). Jak nietrudno zauważyć, szybko odstąpiłem od tego zagadnienia, przerzucając się na tematykę filmowej grozy, obok której niebawem pojawił się wątek muzyczny i literacki...Strona przechodziła swoje wzloty i upadki, zmiany i metamorfozy, by ostatecznie przybrać obecną postać. Oto jak prezentuje się strona dzisiaj :-)
Zanim jednak przedstawię garść statystyk, najpierw chciałem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat funkcjonowania blogu. Praktycznie od samego początku publikuję tutaj "recenzje" (o ile moje wypociny dają się zakwalifikować pod coś, co zwykło się nazywać recenzją- stąd cudzysłów) filmowej grozy, a od jakiegoś czasu również i grozy w literaturze i czasopiśmiennictwie (co prawda rzadko, ale mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni). A miało być zupełnie co innego... :-) Pierwotnie blog miał obracać się wokół tematyki miejskich legend, jak również opowieści tajemniczych, znanych i zakorzenionych w miejscowym folklorze. Skąd te diametralne zmiany? Sprawa jest prosta- brak czasu: na wyjazdy, na cykanie fotek, na zbieranie materiałów, na ogarnięcie jakiejś większej grupki pasjonatów tego, co nieznane, intrygujące, owiane nutką grozy i tajemnicy. Mam nadzieję, że przyjdzie jeszcze na to czas i pora, ale zmiany na blogu musiały nastąpić, żeby ten nie zmarł śmiercią naturalną, zapomniany i zaniedbany. Tematyka filmowej grozy okazała się trafnym rozwiązaniem, gdyż z horrorem (zarówno w filmie, jak i literaturze) mam do czynienia praktycznie od kolebki. I w ten oto sposób TDZP szybko stał się miejscem na przedstawianie własnych opinii i poddawanie ocenie filmów reprezentujących szeroki gatunek, jakim jest horror. Poddawanie ocenie z punktu widzenia wiernego wielbiciela i fana gatunku, nie nazywam siebie znawcą- jeszcze wiele przede mną :-)
A jaki był ostatni rok? Ano, dość intensywny w porównaniu z poprzednim. W miarę regularnie pojawiały się "recenzje" filmowej grozy, wzbogacone czasami o wypociny na temat horroru w literaturze. Było też ciut o muzyce, która została ostatecznie przeniesiona na inny blog (http://dark-eternal.blogspot.com/). Zupełną nowością w ostatnim roku okazały się konkursy- w większości fundowane przez wydawnictwo Dobre Historie, za co niezmiernie dziękuję- w imieniu swoim, jak i czytelników, którzy mieli okazję wygrać cenne nagrody.  Powstał też nowy dział: strefa literatury, o czym już wspominałem. Długo zastanawiałem się nad kwestią obejmowania patronatem różnych przedsięwzięć związanych z filmową i literacką grozą i w końcu zadecydowałem, że będzie to możliwe- stąd mamy kolejną nowość na blogu. Od kilku miesięcy zaczęły pojawiać się również wzmianki na temat kinowych zapowiedzi na najbliższe miesiące, prezentujące krótki zarys fabuły, trailery, zapowiedzi, plakaty. Kilka dni temu pojawiło się również pierwsze na stronie zestawienie horrorów verite, w którym czytelnicy mogą również wziąć udział, głosując na swoje typy.
A co będzie w przyszłości? Będą kolejne "recenzje", zapowiedzi, itd... Przewiduję również poszerzenie strefy opowiadań o prace czytelników, którzy chcieliby pochwalić się swoim dorobkiem i umiejętnościami- to jednak na chwilę obecną koncepcja w fazie "roboczej", co nie oznacza, że nie do wykonania :-). Wypadałoby poszerzyć dział "artykuły"- więc liczę na to, że rok 2013 będzie dla mnie łaskawszy i znajdę na to czas.
A teraz garść statystyk (obejmujących całe dwa lata funkcjonowania blogu).
Na chwilę obecną na blogu znajdują się:
- 33 recenzje w "strefie filmu"
- 9 recenzji opublikowanych w "strefie literatury"
- 6 opowiadań
- 2 artykuły
- w 2012 roku zorganizowano 5 konkursów ( z czego 3 zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Dobre Historie)
- podjęto współpracę okresową z dwoma wydawnictwami: Dobre Historie i Opowieści Niesamowite
- patronatem objęto 2 projekty (krótkometrażowy horror Reportaż, reż. Hubert Bąk oraz blog na którym autorka o pseudonimie Regina zaprezentowała powieść grozy w odcinkach- Królowa Śniegu)
- w dziale "linki" znajduje się obecnie 12 stron internetowych, z którymi blog podjął współpracę (wymiana banerami)
- przez dwa lata funkcjonowania do chwili obecnej blog wyświetlono 39 926 razy (z czego od stycznia do grudnia 2012- 22 235 razy i od stycznia do 27 marca 2013- 12 684 razy)
- największa liczba odsłon przypadła na dzień 18 marzec 2013-  550 wyświetleń. W tym też dniu blog odwiedziło najwięcej gości- 432 osoby.
- czytelnicy zostawili łącznie 193 komentarze
- czytelnicy najczęściej trafiają na bloga dzięki wyszukiwarkom internetowym (przeszło 20 303), ale również z takich stron internetowych, jak m.in.: Facebook (544), catinthewell.pl (534), horror-buffy1977.blogspot.pl (142), k273.blog.pl (133), filmweb.pl (98) oraz straszymy.pl (84)
Być może nie są to jakieś pokaźne statystyki, ale porównując z rokiem poprzednim, da się zauważyć znaczny progres, co niezmiernie cieszy. Pojawiają się coraz to nowsi czytelnicy, o czym świadczy linkowanie bloga i polecanie go na różnych portalach społecznościowych i forach dyskusyjnych- to również dobry znak, że ktoś jednak tutaj zagląda. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak życzyć sobie kolejnych większych bądź mniejszych sukcesów w prowadzeniu strony, jak również niegasnącego zapału do pisania. Dziękuję również wszystkim czytelnikom, którzy szturmują blog w poszukiwaniu różnych informacji na temat filmowej i literackiej grozy- mam nadzieję, że choćby w niewielkim stopniu blog zaspokoił ich niegasnącą ciekawość i potrzebę rozwijania własnych zainteresowań tematyką horroru. Osobne podziękowania należą się wszystkim właścicielom zaprzyjaźnionych stron, którzy regularnie odwiedzają blog i udzielają się w komentarzach- serdeczne dzięki :-) Chciałbym również podziękować wydawnictwom oraz innym osobom, które postanowiły zwrócić się do mnie o pomoc w recenzowaniu i promowaniu ich przedsięwzięć, mających na celu popularyzację wspaniałego gatunku, jakim niewątpliwie jest tematyka horroru w filmie i literaturze. A tymczasem, do następnego jubileuszu! ;-)

1 komentarz:

  1. Gratuluję rocznicy. Wiem jak ciężko jest pogodzić tak czasochłonne hobby z codziennymi obowiązkami, więc tym bardziej gratuluję zapału do pracy, pomysłów i życzę kolejnego tak udanego roku. Jako autorka bloga zaprzyjaźnionego również dziękuję za ciekawą współpracę i czekam na kolejne Twoje recenzje :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń